Haber Detayı
16 Ağustos 2020 - Pazar 01:09
 
Türkiye'nin yanı başındaki ''ölüm kampları''
Milyonlarca insan savaşlardan kaçarak Avrupa'nın yolunu tutuyor. Mülteciler Türkiye ve Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışıyor.Yunanistan göçü engellemek için gayri insani yollara el atıyor.
Dünya Haberi


Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından milyonlarca Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Türkiye, Lübnan ve Irak gibi bölge ülkelerine göç eden Suriyelilerin yanı sıra milyonlarca Suriyeli de Avrupa'nın yolunu tuttu. Avrupa'ya mülteci akını esas itibarı ile Suriyeliler oluştursa da ABD işgalinin harap ettiği Irak ve Afganistan'dan da yüz binlerce insan yıkım ve sefaletten kurtulmak için Avrupa'da yaşamak istiyor. Vize alamayan milyonlarca insan ise Avrupa'ya kaçak yollarla geçmeye çalışıyor. Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı göçmenler için en avantajlı yol ise Türkiye üzerinden Yunanistan'a oradan da Avrupa'nın daha içlerine doğru geçmek.

YUNANİSTAN'IN BARBAR TUTUMU

Kaçak yollarla Türkiye'ye geçen göçmenler, buradan kaçakçılara para ödeyerek derme çatma sal ve botlarla Ege Denizi üzerinden Yunanistan'a geçmek istiyor. Yunan sahil güçleri ise bu göçmenlere sert müdahaleler de bulunuyor. Şiddetin her türlüsüne baş vuran Yunan güçleri silahsız kişilere karşı ateş açmaktan dahi çekinmiyor. Atina yönetiminin amansız tutumuna rağmen göçmenlerin bir kısmı Yunan adalarına çıkmayı başarıyor. Aslında göçmenler için asıl trajedi tam olarak burada başlıyor...

YUNANLARIN ÖLÜM KAPMLARI

''The New York Times'' gazetesi ve 2 akademisyen Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenlerin başına gelenleri araştırdı.  Bizatihi göçmenlerle bire bir röportajlar ve fotoğraflar ile çok sayıda belgeler üzerinden yapılan araştırma korkunç gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Yunanistan kendi topraklarına giren göçmenleri ölüm kamplarına gönderiyor! İngiltere merkezli bir diğer basın organı ''The Times'' gazetesinin o kamplardan birini göre 50 yaşındaki Suriyeli öğretmen Necma el-Hatib'le yaptığı röportaj insalık dışı manzarayı gözler önüne seriyor. Türkiye'nin yakında olan Rodos adasına götürülen el-Hatib, orada ikisi çocuk olmakla 22 kişinin Yunan güçlerince karanlığa gömüldüğünü ve onlardan bir daha haber almadığını söylüyor. Kendisinin ise Atina'ya gönderilmesi vesilesiyle sağ kaldığını söylüyor.  Diğer çok sayıdakı araştırma da Yunan adalarında binlerce mültecinin ölüme terk edildiğini söylüyor...

YUNANİSTAN'IN YENİ KORKUNÇ TAKTİĞİ

''The New York Times'' gazetesine göre binlerce mülteciyi adalarda tutan Yunanistan, Miçotakis hükümetinin başa geçmesiyle taktik değiştirdi. Yunanlar artık mültecileri ölüm kaplarına göndermek yerine geri itiyor. 2020 yılının başında patlak veren ''Covid-19'' pandemisini bahane eden Atine yönetimi  mültecilere karşı tutumunu daha da sertleştirdi. Atina yönetimi artık deniz yoluyla gelen mültecileri en insanlık dışı usullerle geri gönderiyor. 

New York Times'in, araştırmasına göre Yunan güçleri göçmenleri geri iterken ya onların botlarını zedeliyor ya da onlara kalitesiz çoğu kez de kullanılmaması gereken şişme yelekler veriyor. Bu gibi durumlarda göçmenler Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından bulunursa kurtarılıyor, akıma kapılan göçmenler ise deniz sularında can veriyor. Birleşmiş Milletler özel raportörü hukukçu Prof. Dr François Crépeau verdiği demeçlerde Yunanistan'ın bu tutumunun tamamen hukuk dışı olduğunu ifade ediyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden konuya ilişkin sık sık açıklamalar gelse de  raporlar hazırlansa da henüz fiili olarak adım atılmadı.

Kaynak: (HaMer) - Haber Merkezi Editör: Emrah YAŞAR
 
Etiketler: Türkiye'nin, yanı, başındaki, ''ölüm, kampları'',
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Haber Yazılımı