Fatura yeme - içme sektörüne çıktı
Haber
16 Mayıs 2021 - Pazar 22:48
 
Fatura yeme - içme sektörüne çıktı
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirleri uygulanacak. Yeni kısıtlamalardan da en fazla yine yeme-içme mekanları olumsuz yönde etkilenecek.
EKONOMİ Haberi
Fatura yeme - içme sektörüne çıktı

İçişleri Bakanlığı, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu. Dolayısıyla Türkiye'de vaka sayıları istenilen seviyede azalmadığı için 'kısıtlı hayata' devam edecek. İçişleri Bakanlığının epey gecikmeli yayınladığı genelgesine göre, restoranlar ve kafeler bir süre daha açılmayacak. 
 
Palandöken'in dil dökmesi sonuç vermedi
 
Oysa Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 15 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada, "Kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanatkarlarımızın iş yerleri 17 Mayıs Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açılmayı beklemektedir. Bunun için zaman kaybedilmeden, Pazartesi günü beklenmeden işletmelerin açılışları ile ilgili kafalardaki soru işaretleri giderilmeli ve çalışma şekil ve şartları belirlenmelidir. Tüm sektörlerde endişeli bekleyişe bir son verilmelidir. Belirsiz bekleyiş esnafımızı tedirgin etmektedir. İşletmeler son 3 dini bayram ile özel günlerden hak ettiği geliri elde edemedi. Esnafımızın daha fazla mağdur edilmesine müsaade edilmemeli. Aylardır kapalı olan ve iş yapamadığı için büyük mağduriyet yaşan esnafımızın derin bir nefes alması sağlanmalıdır" ifadesini kullanmıştı. Elbette berber, giyim, hırdavat, terzi, kuaför, çiçekçi, tamirci, manifaturacı, tekstilci esnafı 'ekmek tekneleri'ni açacak ancak yaklaşık 2 milyon çalışanı ilgilendiren yeme-içme sektörü paket servise devam edecek. Yeme - içme mekanları 17 Mayıs - 1 Haziran döneminde hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servisle hizmet verecek. Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. AVM'ler ise hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek, hafta sonları kapalı olacak. 
Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecek.
 
Gençler nefes alacak
 
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise Cuma 21.00'den Pazartesi 05.00'e kadar genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Covid-19 aşısını yaptırmış olanlarla 18 yaş altındakiler için özel sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak ancak bu kesimler, şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet ise sadece turistik faaliyetler kapsamında olacak. Öte andan 17 Mayıs-1 Haziran döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanacak ancak bunun istisnası var! Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde yolcuların uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacak
 
 
Kapalı kalacak işletmeler
 
17 Mayıs-1 Haziran arası dönemde sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar kapalı kalacak. Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.
Kaynak: (MHM) - Haber Merkezi Editör: Yüksel Demir
Etiketler: Fatura, yeme, -, içme, sektörüne, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı